-
No. 1 (13)/2017
- Słowo wstępne Agnieszka Landowska
- Education for a New Humanism and ICT Tapio Varis
- Nonlinear Programmed Learning Model with the Use of Moodle E-Learning Platform – a Case Study Tomasz Eisenbardt
- Invasiveness of Automatic Emotion Recognition in Educational Context Agnieszka Landowska, Grzegorz Brodny
- Selected Aspects of Academic Foreign Language Teaching With the Use of University E-Platform Ryszard Kalamarz
- The Use of Virtual Reality Environment for Teaching Practical Skills Aviation Personnel Andrzej Rypulak
- Learning Process and Mobile Learning – Concept and Basic Results of MODERN Project Magdalena Malinowska, Piotr Niedzielski
- Creating Screencasts With SVG and HTML5 Canvas Technology Barbara Dębska, Lucjan Dobrowolski, Karol Hęclik
- Scripts in Automatic Assessment of Programming. Assign- ments. Part II. Action Krzysztof Barteczko
-
Reviews and reports
- Support Structures to the Teaching Mediated by Technologies Rogerio Roth
- Szkoła wobec wyzwań współczesności. Sieci współpracy i samokształcenia Przemysław Żebrok
- Behaviometrics of Digital Games for Children with Autism Spectrum Disorder Agnieszka Landowska, Agata Kołakowska, Michał R. Wróbel
Słowo wstępne
Szanowni Czytelnicy!
W dobie globalizacji, specjalizacji oraz zmieniających się potrzeb rynku pracy, coraz istotniejsze stają się kompetencje, które pozwolą na mobilność ludzi - pomiędzy pracodawcami, regionami, a nawet krajami. W Unii Europejskiej zdefiniowano ramy kwalifikacji, pozwalające na uznawanie kompetencji pomiędzy poszczególnymi państwami. Polska jest jednym z nich i, idąc z tym duchem, wypracowuje krajowe ramy kwalifikacji. Niezwykle istotną składową kwalifikacji są tzw. kompetencje kluczowe, do których należą między innymi umiejętności informatyczne, porozumiewanie się w różnych językach i kompetencje kulturowe, przedsiębiorczość, a także umiejętność uczenia się i postawy obywatelskie. W świetle tych regulacji, warto ponawiać pytania o to, czy aktualnie stosowane modele kształcenia w e-edukacji i kształceniu tradycyjnym pozwalają na zbudowanie umiejętności niezbędnych na współczesnym rynku pracy.
Przedstawiam Państwu trzynasty numer czasopisma EduAkcja, w którym podejmowane są tematy związane z wyzwaniami współczesnej e-edukacji. Polecam Państwu szczególnie artykuł poświęcony globalnej cywilizacji i jej wyzwaniom, który otwiera ten numer magazynu. Artykuł pokazuje Europę, Azję i Amerykę jako trzy filary filozofii i nauki, które współpracując kształtują przyszłość świata. Autor wskazuje, że wielokulturowość powinna być immanentnym komponentem otwartej edukacji, a intelekt i umiejętności technologiczne nie mają narodowości. Ta globalna wizja nowego humanizmu powinna zostać przełożona na praktykę edukacji, dlatego zachęcam do dalszej lektury numeru. Polecam artykuły dotyczące programowanego modelu nauczania, zastosowaniu rozpoznawania emocji czy organizacji procesów kształcenia języków obcych. W numerze nie zabrakło także opisów koncepcji i badań nad e-technologiami stosowanymi w globalnej i lokalnej edukacji. Przedstawiono także ciekawe projekty związane z zastosowaniem e-technologii w edukacji, w tym projekt MODERN oraz AUTMON.
Numer ten jest owocem konferencji Uniwersytet Wirtualny z 2016 roku. Konferencja odbyła się 22-23 czerwca na Politechnice Warszawskiej i niniejszym dziękujemy jej organizatorom, którzy podjęli trud organizacji debaty o modelach i technologii e-nauczania. Podziękowania kieruję do Komitetu Programowego i Komitetu Organizacyjnego konferencji, a także do Polskiego Towarzystwa Naukowego Edukacji Internetowej, które od lat patronuje konferencji.
W imieniu Rady Programowej, Redakcji i własnym
Życzę Czytelnikom przyjemnej i owocnej lektury,
Agnieszka Landowska
Redaktor Naczelna