-
No. 1 (7)/2014
- Słowo wstępne Agnieszka Landowska
- Open AGH – learning space for engineers Karolina Grodecka, Marcin Gulik, Jan Kusiak
- Lifelong learning and blended learning based on TeleCAD and Moodle LMS – case studies Anna Grabowska
- About quality of learning and flipped classroom: a case study R. Robert Gajewski
- E-learning versus computer based training Jacek Worotyński, Ewa Worotyńska
- Marking large amounts of student assignments Artur Opaliński
- Learning content creation and collaboration management system Jacek Worotyński, Ewa Worotyńska
- E-course development process. A case study Agnieszka Landowska
-
Reviews and reports
- e-Technologie w kształceniu inżynierów, czyli nowoczesna edukacja pokolenia mediów cyfrowych Anita Dąbrowicz-Tlałka
- Howard Gardner, Katie Davies, The App Generation – recenzja Dorota Sidor
- Sprawozdanie z wykładu doktora Emanuela Kulczyckiego: jak sprawić, aby nasze badania były widoczne i cytowane? Arleta Hrehorowicz
- The Digital University in Porto Anna Pacholak, Anna Serafińska-Misiak
- Stopka redakcyjna Agnieszka Landowska
Słowo wstępne
Szanowni Czytelnicy!
Istnieje powiedzenie, że inżynier to osoba, która umie coś zrobić tak, żeby działało. To od inżynierów zależy trwałość naszych budynków, działanie naszych samochodów i jakość wielu przedmiotów codziennego użytku. Powstaje pytanie, jak kształcić inżynierów, żeby wyniki ich pracy były wartościowe i dobrze służyły człowiekowi w realizacji jego celów. Wyzwaniem w kształceniu inżynierów jest potrzeba nie tylko specjalistycznej i precyzyjnej wiedzy teoretycznej, ale także praktyki, która pozwoli zastosować wiedzę w sytuacjach zarówno typowych, jak i problemowych, wymagających niestandardowego podejścia. Czy zatem jest możliwe kształcenie inżynierów w trybie zdalnym? Na czym polega e-kształcenie inżynierów? Na wielu kierunkach technicznych, w tym szczególnie elektronicznych i informatycznych, nieomalże na każdych zajęciach laboratoryjnych używane są e-technologie. Czy to już jest e-edukacja?
Na te pytania próbowali dać odpowiedź uczestnicy konferencji E-technologie w kształceniu inżynierów eTEE, która odbyła się w 2014 roku na Politechnice Gdańskiej. Wyselekcjonowane artykuły z tej konferencji znajdują się w siódmym numerze EduAkcji, który niniejszym mam przyjemność Państwu przedstawić. W numerze znajdą Państwo artykuł prezentujący założenia merytoryczne i standardy technologiczne projektu Open AGH e-podręczniki, w którym autorzy zaprezentowali system do tworzenia i publikowania otwartych cyfrowych akademickich podręczników dla przedmiotów ścisłych. Polecam także artykuł poświęcony systemom oceny jakości kursów zdalnych w kształceniu ustawicznym i kształceniu w modelu mieszanym, który jest oparty o bogate i wartościowe doświadczenia autorki opracowania, Anny Grabowskiej. Jednym z bardzo wartościowych artykułów jest studium przypadku odwróconej klasy w naukach technicznych. W numerze znalazł się także artykuł Ewy i Jacka Worotyńskich opisujący doświadczenia zastosowania e-technologii w kursach i treningach technicznych, przedstawiający analizę sześciu studiów przypadku z uwzględnieniem zróżnicowania słuchaczy oraz formy przekazu i dostarczania treści. Sprawozdanie z całości konferencji autorstwa Anity Tlałki, jej organizatora, znajdą Państwo w numerze w dziale Raporty.
Niniejszym bardzo dziękuję organizatorom konferencji E-technologie w kształceniu inżynierów. Podziękowania kieruję do Komitetów Programowego i Organizacyjnego konferencji oraz do Politechniki Gdańskiej, na której konferencja gościła.
W imieniu Rady Programowej, Redakcji i własnym
Życzę Czytelnikom przyjemnej i owocnej lektury,
Agnieszka Landowska
Redaktor Naczelna